Ören Hakkında

Edremit Körfezi'ndeki nadir ödüllü plajlardan biri olan Ören, kumsalı, denizi ve eğlence mekanları nedeniyle özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Burhaniye'nin sahil kesimini oluşturan belde, aynı zamanda uygun fiyat seçeneklerine sahip. 

Burhaniye'nin merkezinden şehir içi ulaşım seçenekleriyle kısa sürede ulaşılabilen Ören, çoğunlukla yerli turistler tarafından rağbet görüyor. Beldenin merkezindeki Ören plajı ve Öğretmenler Mahallesi plajının arasında Karınca deresi mevcut. Geniş Ören plajının çevresi Ören otellerine ev sahipliği yaparken Öğretmenler Mahallesi plajının etrafı ise daha çok yazlıklarla çevrili ve daha sakin. Ören'in merkezinde yer alan Bir Apart, kumsal dahil beldedeki tüm önemli noktalara yürüme mesafesinde ve oldukça ekonomik. 

Tüm sahil kesiminin kumsallardan oluştuğu Ören'de kumsalların bitiminde rakım yükselerek küçük tepeleri oluşturuyor. Bu tepeciklerden Ören sahilinin manzarasını kuş bakışı seyretmek oldukça keyifli. Adramytteion Antik Kenti de bu bölgede bulunsa da yazlıklardan ve diğer yerleşim yerlerinden dolayı kapsamlı kazı çalışmaları yapılamıyor. Bugüne kadar çıkarılmış olan kalıntılar ise Ören'in merkezinde sergileniyor. 

Ören'deki tatiliniz esnasında deniz, kum, güneş keyfi kadar diğer çevre aktivitelerini de gerçekleştirebilir; Ayvalık adalarını gezdiren tekne turlarına ve Kazdağları turlarına katılabilirsiniz. Ören'in ünlü gece kulüplerinde eğlenebilir, kışları adına festival düzenlenen dillere destan zeytinyağından satın alabilirsiniz. 

Açık hava tiyatrosu bulunan belde, yazları ve kışları iki ayrı festivale ev sahipliği yapıyor. Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali ile birlikte kışları Ocak ayında Uluslar arası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenleniyor.